Spartan Journey

Yurtdışındaki ilk tatiliniz: ilk kez tatile çıkmanın daha iyi olduğu yer

Tabitha Luna

İlk kez kendi başınıza dinlenmek her zaman korkutucudur. Karar vermeyi kolaylaştırmak için, seyahat için samimi ve uygun bir ülke seçin. Hepsinden iyisi - dil engeli olmadan. Listemizdeki herhangi bir ülkeyle başlayın ve seyahat acentelerinin nasıl gereksiz hale geleceğini fark etmeyeceksiniz.
Bağımsız bir seyahate hazırlanmak, hazır bir tur satın almaktan daha uzundur, ancak daha ilginçtir ve diğerleri gibi değildir. Uçak biletinden tasarruf etmek, hareketlerinizi planlamak ve iyi bir konaklama bulmak için, kendi başlarına seyahat etmek isteyenler için rehberimizi okuyun. Ve bu yazımızda paket tur olmadan ilk tatil için beş ideal ülkeyi bir araya getirdik.

İlk yurtdışı gezisi için en iyi ülkeler: 

 • Letonya
 • Gürcistan
 • Tayland
 • Çek Cumhuriyeti
 • Karadağ

1. Letonya

Letonya yurtdışında, ama tam olarak değil: okul çocuklarından emeklilere kadar herkes burada Rusça konuşuyor. Böylece "Baharın On Yedi Anları" ve "Sherlock Holmes" un çekildiği sokağa nasıl gidileceği kolayca anlatılacaktır. Rusça konuşmaya rağmen, Riga ve diğer Letonya şehirlerindeki atmosfer Avrupa'dır: dar sokaklar, organ müziği, kaleler, renkli evler, kule kuleleri ve sakin bir gezinti yolunda hoş bir izleyici kitlesi. İlginç bir şeyi kaçırmamak için, iç ateşi Letonya mutfağı ile koruyun. Kimyon peyniri ve pastırmalı bezelyeye ek olarak, kuru üzüm ve tarçın ile beklenmedik bir ekmek çorbasının yanı sıra ekmekli dondurma bulacaksınız.

Sadece bir hafta sonu için Riga'ya gelseniz bile, Avrupa'da seyahat etmenin ilk deneyiminin başarılı olduğunu düşünün. Buna ek olarak, Jurmala'dan uzak olmayan başkentten: aynı zamanda denizde rahatlayacaksınız. Bir sonraki seviye haritada oturmak ve Letonya'nın şehirlerine, plajlarına ve milli parklarına bir gezi planlamaktır. Otobüslere ve trenlere binebilirsiniz - deneyin, zor değil.

Letonya'da ilginç rota: 

Riga'ya aşık ol.

 • Letonya Art Nouveau'daki evler arasında dolaşın, Bremen Kasabası Müzisyenlerinin anıtını bulun, Kubbe Katedrali'ndeki orgu dinleyin ve "Riga Balsam" ın tadını hatırlayın.

Sigulda'da takılın.

 • Kızak ve kayak pistlerinde Polihach, gutman mağarasında yankıları dinleyin ve Sigulda Kalesi'nin kalıntılarını keşfedin. Krimulda'nın kalıntılarını ve sevgiyle restore edilmiş Turaida Kalesi'ni unutmayın.

Cēsis Kalesi'ni ziyaret edin.

 • Kuleye tırmanmak için dar bir spiral merdiveni takip edin. Ve sonra, elde tutulan vintage fenerlerdeki mumların titreşmesiyle, hapishanenin eskiden bulunduğu bodrum katına inin.

Bauska'nın sokaklarında dolaşın.

 • Zarif belediye binasını bulun ve Bauska Kalesi'ndeki antik topları görün. Aynı zamanda arabayla 15 dakikalık mesafedeki yemyeşil Rundale Sarayı'na hayran kalabilirsiniz.

Jurmala'daki deniz köpüğünden çıkın.

 • Denizde yüzün ve su parkında eğlenin ve çeşitlilik istediğinizde, Büyük Kemer Bataklığı'nın izi boyunca gidin ve güzel Tukums kasabasına gidin.

2. Gürcistan

Gürcistan'da, daha önce kendi kulübelerinin ötesine geçmemiş olanlar için bile iyi ve sakindir. Yerel halk o kadar misafirperver ki, bir gezgin olmadan yolu eski moda bir şekilde aramak daha kolay ve konuşmalar kendi başlarına tostlara dönüşüyor. Dinlenirken, yakışıklı bir Kazbek'in bulutlardan çıktığını, antik tapınakların tepelerden baktığını ve hatta bir churchkhela'lı sıradan bir ahırın bile bir hazine sandığına benzediğini fark edersiniz. Restorandaki menü şarkı söylemek istiyor, okumak değil: khinkali, lobio, phali, ajapsandali, ojahuri.

Gürcistan'da herkes için sınıflar var. Denizde yüzün, dağlara gidin, kükürt banyolarında buharlayın, mağara kasabalarında dolaşın veya şarap imalathanelerinde bir tur düzenleyin. Her şeyi aynı anda istiyorsanız, çok daha iyi. Aynı zamanda, bağımsız yolculuğun "The Revenant" filminin arsasıyla hiçbir ilgisi olmadığından emin olun.

Gürcistan'da doğal rota: 

Tiflis'te kendinize ait olun

 • Eski Şehir'deki oyulmuş balkonları görün, Abanotubani mahallesindeki kükürt banyolarının iyileştirici gücünü deneyin, Narikala kalesine giden teleferiğe tırmanın ve sonunda bit pazarında şarap için bir korna satın alın

Güzel Gürcü şaraplarını deneyin

 • Kakheti'de iki gün boyunca beş ila on şarap imalathanesinde ve şarap imalathanesinde içeceklerin tadına bakmak için zamanınız olacak ve aynı zamanda kvevri'nin büyüklüğünden etkileneceksiniz. Her iki kasaba olan Sighnaghi veya Telavi'de kalabilirsiniz - resimdeki gibi

Ülkenin en eski şehri olan Mtskheta'yı ziyaret edin

 • Svetitskhoveli katedraline bir mum koyun: efsaneye göre, Rab'bin tuniği altına gömülür. Ayrıca Lermontov'un "Mtsyri" de yazdığı Jvari tapınağına gidin.

Mağara şehirlerinin derinliklerine dalın

 • Kraliçe Tamara'nın taç giydiği Uplistsikh'te, eski eczaneden kaymayın. Gizli tünelleri, dik merdivenleri ve mağara tapınaklarını iyice keşfetmek için Vardzia'ya en az yarım gün ayırın.

Batum'da deniz kenarında rahatlayın

 • Güneşin kenarlarını şehir plajında ortaya çıkarın. Ya da bir minibüste bir çizgi çekin ve kendinizi suyun daha mavi olduğu ve manzaraların daha büyüleyici olduğu Kvariati, Gonio veya Sarpi'de bulun.

3. Tayland

Tayland hakkında duyduğunuz tüm iyi şeyler doğrudur. Adalar ve plajlar hediyelerle dolu, saraylar lüks, yemekler sıradışı ve lezzetli, yerliler dostça. Sorular gülümsemelerle çözülür ve birinci sınıf öğrencisi seviyesinde İngilizce bilseniz bile herkesle ortak bir dil bulunabilir. Trenler, otobüsler ve iç hat uçuşları ucuz ve konforludur ve Bangkok'a bir sonraki uçuşun ne zaman kolay olduğunu bulmak. Seyahat acentesi olmadan ilk egzotik seyahatiniz için mükemmel bir ülke.

En kolay şey, bir Tayland tatil köyü seçmek, sahilde uzanmak ve mahallenin etrafında birkaç baskın yapmaktır. Daha zor, ama daha ilginç - önce birkaç kültürel cazibe merkezinde dolaşın ve sonra denizde rahatlayın.

Tayland'da hazır rota: 

Bangkok bölgesini keşfedin

 • Wat Pho'daki yalancı Buda'yı ziyaret edin, Klongam kanallarında bir nehir taksisine binin, Lumpini Park'ta bir monitör kertenkelesi yakalayın ve Kraliyet Sarayı'nın ihtişamına sırıtın.

Siam'ın antik başkenti Ayutthaya'ya çıkın

 • Aktif Budist tapınakları ve ağaçlarla büyümüş atmosferik kalıntılar arasında gezinin. Geceleyin Ayutthaya'da kalabilir veya Bangkok'a dönebilirsiniz.

Chiang Mai'ye gidin

 • Gece Pazarı'ndan sevimli biblolar satın alın, hayvanat bahçesindeki pandalara gülümseyin, Eski Şehir'deki Chedi Luang vata'nın etrafında bir daire çizin ve Doi Intanon Dağı'ndaki şafakla tanışın.

Pirinç tarlalarının ortasındaki bungalovlarda kalın

 • Pastoral sessizlik, kaplıcalar ve şelaleler için Pai'ye gidin. Tüm vadiyi aynı anda görmek istiyorsanız, dağın kenarındaki devasa Beyaz Buda'ya gidin.

Phuket'te bronz bronzlaşın

 • Sahilde uzanın ve Similan Adaları'na tekne turu yapın. Durian'ı deneyin, fillere binin ve masaj seansından farklı bir kişi olarak çıkın.

4. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti beklentileri karşılıyor: bir masal ülkesi. Prag sokaklarında güzel ve atmosferik, Karlovy Vary, Goethe ve Beethoven zamanlarından beri değişmemiş gibi, hayaletler muhtemelen kalelerde yaşıyor ve bira burada satılan Çek köpüğünden çok daha lezzetli. Ek olarak, Çek Cumhuriyeti'nde dinlenmek, komşu Almanya ve Avusturya'dan önemli ölçüde daha ucuzdur. Ve anında köfte ve "veprevo diz" in ne olduğunu anlamazsanız, birçok restoran size Rus dilinde bir menü getirecektir.

Çek Cumhuriyeti'ne aşık olmak için, Prag'da yeterli hafta sonu. Bu ilk kez iyi bir seçenek: farklı şehirlerdeki rota, ulaşım ve otellerle uğraşmanıza gerek yok. İçine girerseniz, bir veya iki hafta boyunca Çek Cumhuriyeti'ne bilet arayın ve ülkenin diğer yönlerini keşfedin: maden kaplıcalarından gerçek adı "Çek Cenneti" olan bir rezerve. Otobüs ve trenle veya kiralık araba ile seyahat edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti çevresinde güzel rota: 

Eski Prag'ın ruhunu hissedin

 • Çek Cumhuriyeti'nin başkentinde, Prag Kalesi'ne hayran kalmalı, Charles Köprüsü'nde bir dilek tutmalı, Petřín Gözlem Kulesi'ne tırmanmalı, kasvetli Kafka Müzesi'ni hissetmeli ve hayvanat bahçesindeki lemurları ziyaret etmelisiniz.

Kutná Hora'da Orta Çağ'a hızlı bir şekilde ilerleyin

 • Aziz Barbara Katedrali'ndeki vitray pencerelere bakın, gümüş madenine inin ve insan kemikleriyle kesilmiş Tüm Azizler Şapeli'ndeki avizedeki kafataslarını sayın.

Karlštejn'in Gotik Kalesi'ne hayran kalın

 • Prag yakınlarındaki ormanlık bir tepede görkemli bir şekilde duruyor. Kalenin içinde sadece bir gezi ile izin verilir, ancak Karlštejn hayaletinin tarihini öğreneceksiniz - Beyaz Leydi.

Karlovy Vary'de sağlığınızı iyileştirin

 • Termal sulara dalın ve bir düzine kaynaktan gelen maden suyunun tadına bakın. 13'üncüyü unutmayın: yerliler likör "Becherovka" nın da canlanmasını ve gençleşmesini sağlar.

Çek birasının nasıl demlendiğini öğrenin

 • Çek Cumhuriyeti'nin bira başkenti Pilsen'de, kendinizi barda bir içkinin tadına bakmakla sınırlamayın. Bira Müzesi'ndeki malt kurutucuya ve ortaçağ mahzenlerine bir göz atın ve Pilsner Urquell fabrikasında gerçek bir dolum mağazasında yürüyebilirsiniz.

Cesky Krumlov'daki festivali ziyaret edin

 • Beş Yapraklı Gül Festivali'nde herkes ortaçağ kostümleri giyiyor ve meydanlarda jousting turnuvaları düzenleniyor. Çek turizm web sitesindeki tarihlere bakın.

"Çek Cenneti" nde doğaya dönüş

 • Bu rezervde dik kumtaşı kayalıkları, yoğun orman, pitoresk yollar ve en ünlüsü Troski olan insan yapımı kaleler bulacaksınız.

5. Karadağ

Küçük ve şirin Karadağ bir kartpostaldan alınmış gibi görünüyor. Zarif ortaçağ şehirleri, şeffaf Adriyatik Denizi, taranmış çam ağaçları ve büyülü gölleri olan dağlar - Karadağ'da her yer güzel. Buna ek olarak, ucuzdur: iki kişilik 20 $ 'lık bir kafede iyice yemek yiyebilirsiniz ve setten uzaklaşırsanız, daha da ucuzdur. Anlamada herhangi bir sorun olmayacak: birçoğu Rusça konuşuyor. Ve yerel dili kolayca anlayabilirsiniz: örneğin, kahve kafa, süt mleko'dur.

Karadağ'ı arabayla gezmek en iyisidir. Bir koydan diğerine gidin ve yol boyunca manzaraları keşfedin. Dağları seviyorsanız, ülkenin kıtasal kısmı için daha fazla zaman ayırın. Geceyi en azından her gün yeni bir yerde geçirebilirsiniz. Ve konut aramak için zaman harcamak istemiyorsanız, bir gün ilginç yerlere gitmenin uygun olacağı "tabanı" seçin. Bu zor olmayacak: Karadağ'da her şey yakın.

Karadağ'a bir gezi için hazır plan: 

Büyüleyici Kotor ile başlayın

 • Kale duvarına tırmanın, taş kaldırımları çiğneyin, Venedik tarzı saraylara ve kiliselere hayran kalın ve yerliler için piyasadaki en iyi prosciutto'yu seçin.

Kotor Körfezi şehirlerinde gezintiye çıkın

 • Sadece, chur, katı bir program olmadan. İstediğiniz yerde kalın, kırmızı kiremitli çatılı evlere bakın ve bir kadeh şarap için kafenin verandalarında oturun.

Lovcen Dağı'na bir gezi yapın

 • En üstte, özellikle Njegos mozolesinin arkasındaki gözlem güvertesinden neredeyse tüm Karadağ'ın mükemmel bir manzarasını bulacaksınız. Bir rüzgar kırıcı almayı unutmayın: dağlar yaz aylarında bile serin.

Adriyatik Denizi'nin tadını çıkarın

 • Budva'dan Ulcinj'e kadar sahili keşfedin, romantik koylarda güneşlenin ve begonvillerle kaplı kasabalarda zamanın izini kaybedin.

Durmitor Milli Parkı'nda doğaya hayran kalın

 • Kara Göl'e giden orman yolu boyunca yürüyün, yüzün ve çilek toplayın. Trekking ayakkabılarınızı yanınıza alıp bastırırsanız Bobotov-Cook'u yenebilirsiniz.